Forum Studentów Wydziału Stomatologii w Białymstoku (UMB) Strona Główna
  FAQ   Szukaj   Download   Chat   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy na prawdę jest tak ciężko? :(
Autor Wiadomość
icee 
ten użytkownik idealnie dba o zemby

Uczelnia: UM w Białymstoku
Rok rozpoczęcia studiów: rocznik 2007
Kierunek: stomatologia
Grupa: 6
Sprawdzian: 3245734
Wysłany: 2009-08-21, 16:47   

;-)

Tak naprawdę na 2 roku wg mnie ciężka jest zachowawcza przedkliniczna. Nie ma co ukrywać, ale nam egzamin z przedmiotów przedklinicznych poszedł słabo - i również nasi asystenci byli rozczarowani naszym poziomem wiedzy (był test: 3 różne arkusze odpowiednio do przedmiotu po 25 pytań-wszystkich zaskoczyły pytania z periodontologii)

Stresujące były pierwsze zajęcia z zachowawczej dlatego polecam nauczyć się wcześniej z atlasu Bladowskiego tego co potrzeba na pierwsze zajęcia i ze skryptu prof. Szymaniak(można dostać w bibliotece) oraz o narzędziach z kariologii Piątowskiej (w tą pozycję spokojnie mozecie się zaopatrzyć i wzbogacić swoją biblioteczkę). Właśnie na tych pierwszych zajęciach stresujące było też 'instrumentarium stomatologiczne' w praktyce, bo nie ukrywajmy ale mało kto jest dzieckiem lekarskim.

Jest jeszcze trochę czasu więc PROSZĘ dla waszego dobra drugoroczni udajcie się do gabinetu stomatologicznego z zapytaniem czy nie znalazłby ktoś dla was z 1 h czasu zeby nauczyc jak się jakie wiertło nazywa, jak się końcówki nazywają, jak wygląda penseta, lusterko, nakładacz zwykły, kulkowy, ekskawator, zgłębnik, jak wygladają kształtki, płytka do mieszania, łopatki do mieszania, chusta na pacjenta (i dlaczego śliska stronę kładzie się od pacjenta), jak wyglądają gumki do polerowania (i dlaczego mają różne kolory), krążki etc. może z 1 dzień ktoś was przygarnie żebyście w praktyce też zobaczyli jak się lekarz posługuje 'tym' sprzętem - i powiem wam że TO będzie DUŻA pomoc na zajecia bo będziecie mieć blade pojęcie o czym macie się uczyć. Bo najgorsza jest sucha teoria bez przełożenia na praktykę a jeśli coś człowiek zobaczy to i zapamięta. i nie zapomnijcie jakiegos notatnika bo warto to zapisać i nawet w necie później popatrzeć co z czym się je. niby to jest banalne (patrzę na to z upływem czasu), ale przypominam sobie jaka byłam zażenowana faktem, że uczyłam się i tak nie wiedziałam co jak wygląda ani co do czego służy. To były jedne z tragiczniejszych zajęć bo po prostu byłam ZIELONA i stałam wśród ludzi w grupie i wszyscy patrzyliśmy jak ciele na malowane wrota na ten sprzęt i była taka przerażająca cisza ...

Tasza 
ten użytkownik bardzo dba o zemby

Wysłany: 2009-08-23, 09:13   

ale sie Icee rozpisala:Dmoze poradnik napoiszesz?:P

icee 

Wysłany: 2009-08-23, 12:22   

tak brałam to pod uwagę tyle tylko, że ten poradnik pewnie szybko by się przeterminował ... niestety nie ?

rozis91 
ten użytkownik nie dba o zemby

Rok rozpoczęcia studiów: rocznik 2009
Grupa: 1
Wysłany: 2009-08-30, 13:42   

Powiedzcie mi, ile mniej więcej czasu spędzacie na nauce? Czy to prawda, że trzeba coodziennie kuć do późna w nocy? Czy nauki jest drastycznie więcej niż w liceum?
Na jakiśm forum przeczytałam, że studiowanie stomatologii to po prostu hardcore i nie ma kompletnie czasu na własne życie.
Czy to prawda???(powiedzcie, że nie.)
Pozdrawiam

emilkapisz 
ten użytkownik słabo dba o zemby
;)

Grupa: ?;)
Wysłany: 2009-08-31, 01:16   

A ja dołączam się do tego pytania.. Bo mnie też różni ludzie tak straszą. Że mogę zapomnieć o tym, żeby mieć znajomych i jakiekolwiek własne życie. Mówią, że będzie tylko nauka, nauka i jeszcze raz nauka..

Mery 
ten użytkownik dobrze dba o zemby
szczypiorek zielony

Grupa: b?
Wysłany: 2009-08-31, 08:59   

To zależy w jakim liceum się uczyło- u mnie bylo full nauki więc tu mi nie bylo ciężko- bylo nauki wiecej, ale zupełnie do zniesienia.
Powiem wam w tajemnicy, ze na 2 sem. w 1 roku nie bedziecie juz wiedzieli co ze soba zrobic- tyle bedzie czasu :D
Na 2 roku jest ciężej i tu serio czesto bylo znaleźc moment dla siebie ale dla chcacego nic trudnego ;]

emilkapisz 
;)

Wysłany: 2009-08-31, 15:37   

W moim liceum też trzeba było się strasznie dużo uczyć.. Więc mam nadzieję, że tu będzie mniej więcej tak samo lub ewentualnie odrobinę więcej nauki.. A jak nauczyciele? Da się z nimi jakoś dogadać? Czy np. mają jakieś swoje humory, albo niektórych osób nie lubią i się wyżywają na nich?

Gość

Wysłany: 2009-09-02, 09:07   

Mery, 2 sem. co prawda fajny, ale jednak doszły wejściówki z ćw. i wykładów z biochemii

Nauczyciele, czyli asystenci w większości są w porządku, ale to zależy na kogo się trafi -mi się podobali, nawet największa 'kosa' z biochemii okazała się całkime, całkiem :)
niemiło wspominam tylko wredotę z informatyki, który nas pół godziny wcześniej nie chciał puścić (zajęcia trwały4,5h), a tak to dało się dogadać :)

emilkapisz 
;)

Wysłany: 2009-09-02, 11:18   

Aha, no to dobrze w takim razie:) Bo parę osób mnie nastraszyło, że w ogóle nie można się z nimi dogadać i w ogóle. Ale to głównie osoby, które studiowały tu kilka lat temu, więc od tego czasu pewnie trochę się zmieniło:)

icee 

Wysłany: 2009-09-02, 11:19   

właśnie mnie też straszono jak jest ciężko. czasami jest i na 2 roku szczególnie (a może tak się złożyło, że nasz wspaniały rocznik ma ciężko bo zrzucają nam przedmioty a wy już idziecie nowym rozkładem) ale nie jest chyba aż tak ciężko jak mowili to moi znajomi dla których normą było to, że każdy ma jakiś egz we wrzesniu do poprawki

emilkapisz 
;)

Wysłany: 2009-09-02, 14:06   

No właśnie, a na Twoim roku dużo osób miało poprawki? Dużo osób w ogóle np. zrezygnowało, albo nie dało sobie rady? Bo ja słyszałam, że średnio tak kończy połowa studentów. Mam nadzieję, że to trochę wyolbrzymione informacje..
I masz jeszcze czas na to, żeby się czasem spotkać z przyjaciółmi, albo mieć jakieś inne zainteresowania poza studiami? ;)

icee 

Wysłany: 2009-09-02, 14:14   

poprawki ma przeważnie 15 osób czyli ok.30% roku (pierwszy raz od 2 lat zdarza się ze ktoś ma kampanię wrześniową)
jedna osoba zrezygnowała ze stomy na rzecz farmacji a jedna osoba od nas wzięła dziekanke ale teraz idzie razem z 2 rokiem - na stomie jest

emilkapisz 
;)

Wysłany: 2009-09-02, 21:02   

Czyli nikt więcej poza tym nie odpadł? Bo mnie straszyli, że po pierwszym roku zostaje tylko 50% studentów..

icee 

Wysłany: 2009-09-02, 21:03   

wszyscy przeszli. straszyli tylko. ludzie sie ucza ..

emilkapisz 
;)

Wysłany: 2009-09-02, 21:17   

To trochę poprawiłaś mi tym humor.. ;) Bo ja na prawdę się bałam, że jest aż tak strasznie.. A jednak to tylko takie straszenie. Tylko nie wiem po co ludzie opowiadają takie rzeczy o tej uczelni i o tym kierunku..

Odpowiedz do tematu