FORUM STUDENTÓW STOMATOLOGII ŁÓDŹ Strona Główna
 Kalendarz FAQ   Szukaj   Download   Chat   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
POROZMAWIAJMY
Autor Wiadomość
aqua88 
ten użytkownik świetnie dba o zemby

Rok rozpoczęcia studiów: rocznik 2003
Uczelnia: UM w Łodzi
Kierunek: stomatologia
Wysłany: Wto 25 Sty, 2011   POROZMAWIAJMY

Witam!

Jak mam nadzieje wiecie, w rzadzie trwaja rozmowy o zmianach w toku studiow. 5-cio letni program nauczania chca skrocic o 4 lat, a rok piaty odbywaloby sie juz poza uczelnia (na wzor stazu; kosztem stazu). Zostalem poproszony o podanie oficjalnego stanowiska PTSSu w tej kwestii.
Zdaje sobie sprawe, ze jak to bywa w zmianach dotyczacych edukacji rzecz rozbija sie o pieniadze, ale mam watpliwosci czy ta oszczednosc nie obnizy poziomu wiedzy zdobywaniej przed mlodych adeptow stomatologii a co sie z tym wiaze - obnizenie rangi tego zawodu.

Zanim przedstawie nasze stanowisko chcialbym zebyscie porozmawiali o tym na swoich uczelniach (z kolegami, asystentami i profesorami) poglebili wiedze (na stronie MZ znajdziecie proponowane zmiany) i napisali mi swoje zdanie w tym temacie. Sprawa jest naglaca dlatego prosze o powazna i szybka reakcje - w piatek chcialbym przedstawic oficjalne stanowisko PTSS i wyslac do kilku waznych person w tym kraju.

Pozdrawiam Was serdecznie,

aga_agu 
ten użytkownik dba o zemby

Rok rozpoczęcia studiów: rocznik 2010
Wysłany: Wto 25 Sty, 2011   

Co prawda jestem dopiero na pierwszym roku i nie do końca znany jest mi program lat wyższych, ale wydaje mi się że program studiów i tak jest przeładowany, więc jeszcze dodatkowe skrócenie? Jestem zdecydowanie przeciw. 4 lata na zdobycie wiedzy z tak rozległej dziedziny? Niedługo na pierwszym roku będziemy mieć dodatkowo nie tylko histologię, ale przerzucą nam biochemię i fizjologię ;/ Poza tym myślę, że może to mieć wpływ na obniżenie zaufania do młodych stomatologów.

Poza tym nie skracajmy sobie tak pięknego okresu jakim są studia :P :lol: :chleje: :mrgreen:

oxygen 
ten użytkownik jest geniuszem
Qui rogat, non errat

Rok rozpoczęcia studiów: rocznik 2008
Kierunek: lekarsko-dentystyczny
Wysłany: Wto 25 Sty, 2011   

aga_agu napisał/a:
ale wydaje mi się że program studiów i tak jest przeładowany, więc jeszcze dodatkowe skrócenie?

dla mnie nie jest - przeładowany to jest godzinowo . Po za tym NIE WIEM kto układa PLAN, ale jedno jest pewne, kompletnie się na tym nie zna (zachęcam do przestudiowania planu 3 roku)

aga_agu napisał/a:
4 lata na zdobycie wiedzy z tak rozległej dziedziny?

jakby się dobrze postarali to marnowane godziny (higiena, radiologia, ginekologia itd ...) mogliby zamienić na wazne przedmioty z pkt. widzenia lekarza

P.S sprawa i tak już nas nie dotyczy - tematem mogą być zainteresowane osoby, które dopiero rozpoczną edukację na naszej zacnej ALMA MATER

aga_agu 
ten użytkownik dba o zemby

Wysłany: Sro 26 Sty, 2011   

oxygen napisał/a:

jakby się dobrze postarali to marnowane godziny (higiena, radiologia, ginekologia itd ...) mogliby zamienić na wazne przedmioty z pkt. widzenia lekarza

No właśnie: jakby ;p

I właśnie o przeładowanie godzinowe mi chodziło ;)

Maria Antonina 

Rok rozpoczęcia studiów: rocznik 2007

oxygen to, że coś Cię nie dotyczy nie znaczy, że masz mieć to gdzieś. Kto się ma wypowiedzieć osoby które w tym roku rozpoczną studia? Jakie one mają pojęcie na temat materiału jaki trzeba przerobić na studiach? Chyba wszystkich nas studiujących to dotyczy, a Ciebie oxi też, bo może za jakiś czas to Twoje dziecko będzie miało tryb studiów 4letni, bo nikt nie zaprotestował.
Nienawidzę bierności.

oxygen 
Qui rogat, non errat

Maria Antonina napisał/a:
oxygen to, że coś Cię nie dotyczy nie znaczy, że masz mieć to gdzieś. Kto się ma wypowiedzieć osoby które w tym roku rozpoczną studia? Jakie one mają pojęcie na temat materiału jaki trzeba przerobić na studiach? Chyba wszystkich nas studiujących to dotyczy, a Ciebie oxi też, bo może za jakiś czas to Twoje dziecko będzie miało tryb studiów 4letni, bo nikt nie zaprotestował.
Nienawidzę bierności.

Aniu Kochana - Myślisz, że coś zdziałamy w tym celu ?? Decyzja i tak będzie należała do władz uczelni, a nie do studentów (tym bardziej tych, których sprawa ta nie dotyczy) . Takie decyzje na pewno są przemyślane i doskonale zaplanowane - myślisz, że Ministerstwo Zdrowia chce kształcić niedouczonych lekarzy ?? Skoro chcą wprowadzić taki system ok . I nie mamy na to wpływu, a jeśli się to komuś nie odpowiada, niech wybierze inne studia. Nic się tak na prawdę nie zmieni. Działanie te mają doprowadzić do zlikwidowania stażu - Jesteśmy jedynym krajem (z tego co kiedyś mówiła Pani Minister) w którym pieniądze na staż idą z kieszeni podatników. Nigdzie tak nie ma.
Po za tym akurat nam potrzeba PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU i do tego własnie zmierza cały ten program - zeby potem lekarz, który po studiach wsiądzie do karetki sie nie bał !!!

Co do LDEPU jestem za tym aby ten egzamin NIE ZOSTAŁ ZLIKWIDOWANY , bo to jak dotąd jedyna obiektywna forma kwalifikacji na specjalizacje lekarskie, nie wspominając o mozliwość emigracji do krajów UE.

Na koniec polecam obejrzenie filmiku ( w środku tekstu TOK FM )

http://wiadomosci.gazeta....a_dobe__To.html

Pozdrawiam wszytkich

Maria Antonina 

Chciałam Cię poinformować, że gdyby nie petycja studentów, to już w tym roku nie byłoby LDEPU i LEPU, dlatego w Polsce ciągle system nie funkcjonuje, bo obywatele są bierni, z takim nastawieniem nigdy się nic nie zmieni, obywatele powinni mieć i mają wpływ na to co się dzieje w ich kraju, a to Krzysiek, że Cię boli, że jesteś na 3 roku i nie masz klinik za wiele, to nie powód, żeby skracać tryb studiów, bo żeby zrobić cokolwiek dobrze, to najpierw trzeba się dobrze nauczyć. Bo samo wiercenie no ślepo to nie jest nauka. I mam nadzieję, że w końcu nastąpi ten drugi semestr i nareszcie Cię nauka dojedzie, a Gośce powiem, że ma wyłączyć telefon.

oxygen 
Qui rogat, non errat

No to mi pojechałaś Aniu ... :neutral:

Aniu jest dużo racji w tym co piszesz. Każdy ma swoje poglądy i przekonania. Moje są takie, Twoje się w niektórych kwestiach różnią .

I mam nadzieję, że w końcu nastąpi ten drugi semestr i nareszcie Cię nauka dojedzie,

Najgorszemu wrogowi źle się nie zyczy, a myśle że nie jestem Twoim wrogiem prawda ??

a Gośce powiem, że ma wyłączyć telefon.

Ani mi się waż :razz:

Maria Antonina 

Już to się zaczyna dziać...jej telefon zamilknie już wkrótce...

długi 

Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

[...]a to Krzysiek, że Cię boli, że jesteś na 3 roku i nie masz klinik za wiele, to nie powód, żeby skracać tryb studiów, bo żeby zrobić cokolwiek dobrze, to najpierw trzeba się dobrze nauczyć. Bo samo wiercenie no ślepo to nie jest nauka.[...]

Naprawde rypanie na pamięć cyklu krebsa i dziesiątek innych reakcji, albo poznanie szczegółów budowy histologicznej nowotworów sutka i pęcherza moczowego, z umiejętnością rozpoznania ich pod mikroskopem jest niezbędne żeby wiercic dobre dziury w zebach? :O czego my się takiego uczymy przez te pierwsze 3 lata? przed przyjęciem pacjenta mam mu namalować szlak pentozo-fosforanowy albo opowiedzieć jak działają komórki NK?

gdyby tak obiektywnie spojrzeć, czego uczymy się na tych studiach i jak wygląda nasz program zajęć (zakładająć, że aktualne zajęcia kliniczne które mamy w naszym programie są wystarczające do zostania wspaniałym dentystą) to te studia możnaby skrócic nie do 4 a nawet do 3 lat. :S

Maria Antonina 

Skrócenie okresu studiów przypomina mi reformę szkolnictwa z wprowadzeniem gimnazjum, wybacz, ale mam złe wspomnienia apropo tego. Poza tym irytuje mnie głównie fakt podejścia: "i tak nic nie zmienimy".

lenka1991 
ten użytkownik b. dobrze dba o zemby

hmmm...jako pierwszoroczniak nie mogę za wiele powiedzieć w tej kwestii ale zdecydowanie zgadzam się z tym, że uczymy się za dużo niepotrzebnych i nieprzydatnych nam rzeczy. No chyba że wiercąc dziurę w zębie pacjenta będę mu opowiadała o budowie histologicznej jego śledziony : "a wie pan, w tej miazdze białej w przeciwieństwie do miazgi czerwonej...'
jak o tym pomyśle to od razu przypomina mi się : http://demotywatory.pl/23...ia-co-panu-jest

a wracając do tematu to jestem przeciwna skróceniu czasu studiów ale powinniśmy mieć zdecydowanie więcej przedmiotów stricto stomatologicznych...

majkel 

Rok rozpoczęcia studiów: inny rocznik

chyba nie ma kierunku, na którym nie byłoby dużej ilości zupełnie nieprzydatnych rzeczy do nauczenia.
pytanie do starszych roczników: wy też uważacie, że jest za mało przedmiotów stomatologicznych podczas 5-letniego toku studiów?

johnygirl 
ten użytkownik słabo dba o zemby

Ale się dyskusja zrobiła:) Ale dobrze, bo zdecydowanie jako studenci powinniśmy się wypowiedzieć w tej kwestii. W kocu kandydaci na studia których miałoby to dotyczyć nie zdają sobie jeszcze sprawy jak to wszystko działa i jak wygląda od środka.

Pewnie ilu studentów tyle opinii ale w odpowiedzi na post aqua88 powiem, że ja uważam pomysł skrócenia okresu studiów za głupotę.
Tak jak napisał ktoś wyżej, rzeczywiście sam program stomatologiczny dałoby się rade zmieścić w ładnych 5 lub 6 semestrach samej konkretnej stomatologii i klinik. Ale czy wtedy rzeczywiście należałby się nam tytuł lekarza? Wtedy raczej bylibyśmy tymi rzemieślnikami za których uważają nas niektóre kierunki :) Poza tym z tych 8miu semestrów które proponuje nam MZ niedaleko już do 6ciu semestrów przy robieniu jakiegokolwiek licencjatu. A stomatologia jest trochę bardziej elitarnym kierunkiem i uważam, że skrócenie czasu studiów trochę by nam tego zabrało. W końcu wszyscy będziecie się uważać za magistrów, prawda? :mrgreen: :mrgreen: Ale abstrahując od tego.

Poważnie to uważam że czas studiów powinien zostać jaki jest ze względu na to że nawet gdyby go skrócili to w praktyce skończyłoby się to maksymalnym przeładowaniem programu, bo mimo wszystko uważam że nikt nie przeprowadzi tego na tyle mądrze żeby przestali nas uczyć kompletnie niepotrzebnych rzeczy jak np. część biochemii czy histologii. A zapychacze jak ginekologia czy wewnętrzne być muszą bo zawsze może przyjść do nas, np. kobieta w ciąży. I nikt w MZ nie pozwoli żeby nam takich zapychaczy zabrakło. Po prostu uważam, że to skrócenie odbędzie się wielkim kosztem studentów, którzy zrobią to samo w krótszym czasie a potem zamiast na staż pójdą na 5ty rok na klinikach i wyjdą na to samo.

Co do LDEPU egzamin powinien jak najbardziej zostać, bo jak napisał ktoś wyżej jest jedyną w miarę obiektywną oceną naszej wiedzy teoretycznej. Jak inaczej będziemy oceniać kwalifikacje na specjalizacje?

IMO thats all.

długi 

Nawet już nie chodzi o skracanie czy nie czasu studiów, ale program potrzebuje duuuużej reformy. nie uważam, że przedmioty typu biochemia czy patomorfologia miałyby zostać wyrzucone, ale MUSI zostać zmieniony sposób ich nauczania. nasza nauka polega na bezsensownym rypaniu do egzaminów, zdaje się to i zapomina. histologia i patomorfologia - jak w XXI wieku na "renomowanej" uczelni medycznej nauczanie tych przedmiotów może polegać na przerysowywaniu kredkami do zeszytu tego co widzimy pod mikroskopem? Nie jestem w stanie zrozumieć po co to się robi. Przecież te zajęcia mogłbyby być prowadzone w dużo ciekawszy sposób. Gdybyśmy mieli pobieżnie zrobioną patomorfologię ogólną, a skupili się na patomorfologii jamy ustnej, ale nie na przerysowywaniu obrazków do zeszytu a na przykład oglądaniu różnych przypadków chorób jakie mogą się pojawić w jamie ustnej, analizowaniu ich, nauce ich rozpoznawania - dużo więcej by nam to dało. Egzamin praktyczny - przypadek chorego i rozpoznanie co mu dolega, a nie obraz histologiczny i rozpoznanie co to jest... Niby zda się ten egzamin, ale co się z niego wynosi? Nic. To są ważne sprawy, ale nie jesteśmy tak naprawdę ich uczeni. Albo biochemia - fajnie byłoby by poznać jak to wszystko działa, mogłoby to być wytłumaczone w ciekawy, przystępny sposób - ale nie, nauczmy się na pamięć wzorów, narysujmy je na egzaminie i zapomnijmy. Nie ma też co na siłę robić z nas nie wiadomo jakich lekarzy - nikt do nas nie przyjdzie w innej sprawie niż zęby, jest to nasza specjalność i tyle. Tak samo nikt nie będzie przychodził z gorączką i kaszlem do okulisty ani psychiatry - mimo, że to też lekarze. Więc możnaby spokojnie nauczać tych przedmiotów w sposób bardziej ogólny, ale taki, żeby dało nam to coś więcej niż ocene w indeksie, bo potem i tak nic się nie pamięta z tego ogromu materialy potrzebnego do egzaminu. Chyba, że po prostu jestem wybitnym tępakiem i jakimś cudem uleciało mi z głowy, z czym krzyżuje się na swojej drodze moczowód i na jakiej wysokości leżą lewa i prawa nerka (pamiętam, że na różnych!) A zajecia praktyczne - drugi semestr 2 roku - fantomy z zachowawczej. 1 semestr 3 roku - nic. 2 semestr 3 roku - niby cos jest, ale tak wlasciwie to nic nie robimy. Dopiero na 4 roku zaczyna sie praca z pacjentem - nie lepiej byloby zrobic np 3-4 tygodnie zacho, codziennie, a potem od razu wejsc na kliniki? A potem zaczynamy 3-4 tygodnie endo i jazda na kliniki. Ale nie, wszystko jest rozrzucone w czasie.

ylure 

najlepiej by było wywalić masę niepotrzebnych dupereli z programu,prawdopodobnie tylko w polsce jest tak przeładowany, bo np. czy w anglii mają złych dentystów ? a program nieco się różni , na pewno więcej praktyki niż suchej teorii

oxygen 
Qui rogat, non errat

Cytat:
długi

ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ

zapomniałeś napisać o zajęciach ze stomatologii dziecięcej - to dopiero jest rozwleczone na kilka spotkań na semestr

janek 
Nikomu nie pomagam!

Rok rozpoczęcia studiów: rocznik 2006
Wysłany: Pią 28 Sty, 2011   

ale macie świadomość że ta reforma nie ma na celu likwidacji niepotrzebnych zajęć i lepszej organizacji waszego czasu na uczelni?

ylure 

Wysłany: Pią 28 Sty, 2011   

a tak w ogóle to jeśli to wejdzie to kiedy to planują? współczuję , bo jeśli nadal będzie taki sam program i przerobiony w 4 lata to będzie hardcore.... :???:

Odpowiedz do tematu