FORUM STUDENTÓW STOMATOLOGII ŁÓDŹ Strona Główna
 Kalendarz FAQ   Szukaj   Download   Chat   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Orpheus
Wto 07 Wrz, 2010
Studenci musza miec swoje materialy ???
Autor Wiadomość
dryl
[Usunięty]

Wysłany: Sob 19 Lis, 2005   Studenci musza miec swoje materialy ???

Jak to jest, ze student musi miec swoje wiertla, narzedzia kanalowe, swoj EDOGEL, swoj koferdam, swoje materialy, swoje wszystko. Pamietam jak to w IS nie bylo nawet eugenolu na Stomatologii Zachowawczej.
Jak to jest ? Kto o tym decyduje ? Panstwo placi pieniadze i gdzie one sa ? IS zarabia na parkingach i gdzie ta kasa ? Ja zakladalem ludziom wiele razy swoj material, asystent kazal mi wystawiac rachunek i pacjent musial placic, ja z tego nie mialem nic. Ale to byl moj material. Ja nie mowie, zeby studenci zarabiali, ale moze ta kasa powinna wzbogacac fundusz socjalny ? A moze fundusz, z ktorego by sobie zaklady pokupowaly rzutniki, laptopy, tak by zajecia byly normalnie prowadzone, a nie na sucho.
Mysle, ze te zasady sa chore, ktos tu nie mysli. Profesorowie powinni sie bardziej zastanawiac nad regulami jakie ustalaja na klinikach.
Dla mnie tylko klinika periodontologii i chirurgii szczekowej to zaklady dobrze prowadzone. Tam wszystko jest jak w szwajcarskim zegarku. Reszta kuleje.

Justyna 
ten użytkownik świetnie dba o zemby

Rok rozpoczęcia studiów: rocznik 2003
Uczelnia: UM w Łodzi
Kierunek: stomatologia
Pomogła: 3 razy
  Wysłany: Nie 20 Lis, 2005   :-)

wspaniale powiedziane

Gość

Wysłany: Wto 22 Lis, 2005   

Zgadzam się z Tobą,ale weź pod uwagę różnice jakie są pomiedzy zakładami, na chirurgii potrzebujemy jedynie narzędzia, gdybyś na Periodontologii spróbował leczyć endodontycznie,a lekarze i tam takie zabiegi przeprowadzaja, też mogłoby czegoś zabraknąć. Na razie jest ok,ale na zachowawczej i endo nie robi sie tyle co na innych klinikach. To nie jest dobrze,ze musimy mieć swoje narzędzia, materiały-to przegiecie,ale wracajac do narzędzi, myśle,że fakt kupowania przez nas np pliniczków do endo narzuca nam pewien standard pracy. Nawet gdyby na klinice bylo wszystko,nikt nie byłby w stanie zadbać o to tak jak Ty sam. Ile razy było urzywane pogiete juz narzedzie nr 10,które może użyć również student czy stażysta?? 20-30?? Ja wolę wziąć swoje, nieużywane, niż tłumaczyć pacjentowi, dlaczego złamałam mu narzędzie w kanale. Zresztą uważam,ze narzedzia endodontyczne powinniśmy znać. Podczas leczenia różnie je doginamy, zaznaczamy,nieraz obcinamy. Jeśli chcemy sie uczyć dobrej stomatologii myśle,ze nie ma co narzekać. Wiertła?? Byłoby super gdyby były dla wszystkich,ale wtedy nie nauczylibyśmy sie o nie dbać jak należy. Zawsze swoje to swoje-dłużej nam posłuży,niż ogólne. Koferdam za to powinien być standardem i uważam,ze kupowanie opakowania gumy to za duży wydatek dla studenta. Ja podczas edukacji zużyłam chyba 3 opakowania. Jedyna satysfakcja to ta,że teraz to mój ulubiony przedmiot w stomatologii.;)A jak juz wcześniej napisałam meteriały to przegięcie. Ja nie musiałam mieć swoich materiałów, wręcz przeciwnie,kiedyś chciałam znajomej wypełnić swoim i mi nie pozwolono,ale słyszałam,ze się pozmieniało. Przykre to....;(
Ale się rozpisałam,moze pobudzę tym do dyskusji?
Acha dodam jeszcze, do tego co pisałam o uczeniu się standardów. Kiedyś juz ten temat był poruszany na forum i ktoś napisał,ze on by leczył tym co jest, a jak czegoś nie ma to nic by nie zrobił....i że to by zmobilizowąło Instytut.
To pozostawiam rozsądkowi chęci nauki, no i sumieniu. Zawsze mówiłam,ze na studiach miałam cudownych pacjentów-cierpliwych i słownych....Czy Wy potrafilibyście powiedzieć z zadowoleniem swoim pacjentom,na których się uczycie(i oni o tym wiedzą),ze świetną endodoncje zrobiliście, podczas gdy użyliście jedynie miazgociagów i pilniczków H,bo innych narzędzi nie bylo;)

Pozdrawiam gorąco

zdenek smetana
Gość
  Wysłany: Wto 22 Lis, 2005   cześć

Powinniśmy mieć swoje wiertła i narzędzia endodontyczne.Ale nic więcej już raczej nie.Nic więcej studenci nie powinni kupować. Jak ktoś ma sporo pieniędzy to dobrze,może szaleć,ale ja nie mam zbyt wiele (moi rodzice raczej).Dla mnie kupowanie tego całego sprzetu to wielki problem.Także kupowanie rękawiczek,których schodzi mi jedna paczka na miesiąc.Instytut powinien też ogłosić przetargi na materiały stomatologiczne kupowane przez studentów.Wtedy moglibyśmy kupić to tanio,jednak nie ma tego i nikt nie myśli o tym sposobie.Otworzyli nam za to sklepik stomatologiczny gdzie pani mówi,że wszstko w promocji a drogo tam jak nigdzie indziej.

ola 
ten użytkownik dba o zemby
ola

Rok rozpoczęcia studiów: inny rocznik
Wysłany: Pon 02 Sty, 2006   

Anonymous napisał/a:
Na razie jest ok,ale na zachowawczej i endo nie robi sie tyle co na innych klinikach A I TAK WSZYSTKIEGO BRAKUJE, NAWET PODCHLORYNU . To nie jest dobrze,ze musimy mieć swoje narzędzia, materiały-to przegiecie,ale wracajac do narzędzi, myśle,że fakt kupowania przez nas np pliniczków do endo narzuca nam pewien standard pracy JA TAK NIE UWAZAM, NIE MAMY DOSWIADCZENIA WIEC MUSIMY NA CZYMS BAZOWAC, W MIARE ROZWOJU MOZNA EKSPERYMENTOWAC Z NOWYMI NARZEDZIAMI. Nawet gdyby na klinice bylo wszystko,nikt nie byłby w stanie zadbać o to tak jak Ty sam. TO PRAWDA . Ile razy było urzywane pogiete juz narzedzie nr 10-POWINNO BYC UZYWANE 1 RAZ I PO TYM WYRZUCONE, WIEC SKAD PYTANIE ILE RAZY BYLO UZYWANE??. ,które może użyć również student czy stażysta?? 20-30?? Ja wolę wziąć swoje- A CZY NIE POMYSLALAS O TYM ZE SKORO KAZDY MA MIEC WLASNY ZESTAW TO CZY OBOWIAZKIEM NIE POWINNO BYC WYPOSAZENIE KAZDEGO STUDENTA TAKIMI NARZEDZIAMI- WTEDY KAZDY MIALBY SWOJE, A ASYSTENT DECYDOWALBY O DOKUPIENIU EWENTUALNYCH BRAKOW, nieużywane, niż tłumaczyć pacjentowi, dlaczego złamałam mu narzędzie w kanale. Zresztą uważam,ze narzedzia endodontyczne powinniśmy znać- POWINNISMY, ALE NIE OZNACZA TO ZE MUSIMY JE KUPOWAC Z WLASNEJ KIESZENI. Podczas leczenia różnie je doginamy, zaznaczamy,nieraz obcinamy-WTEDY NAJCZESCIEJ NIE NADAJA SIE DO POWTORNEGO UZYCIA, WIEC TU NIE WIDZE PROBLEMU. Jeśli chcemy sie uczyć dobrej stomatologii myśle,ze nie ma co narzekać ABSOLUTNIE SIE Z TYM NE ZGADZAM. Wiertła?? Byłoby super gdyby były dla wszystkich,ale wtedy nie nauczylibyśmy sie o nie dbać jak należy-DLACZEGO?? JA DBAM O WSZYSTKIE RZECZY NA KLINICE TAK JAK O SWOJE. Zawsze swoje to swoje-dłużej nam posłuży,niż ogólne MYSLE ZE POGLAD NA STUDIA W WYMIARZE "OGOLNE" NIE POWINIEN BYC BRANY POD UWAGE, UWAZAM ZE KAZDY STUDENT POWINIEN DOSTAC WYPOSAZENIE NA STARCIE INDYWIDUALNIE, DLACZEGO TAK NE JEST??

Gość

Wysłany: Pon 02 Sty, 2006   

Kiedy KAŻDY student będzie za studia płacił-będzie miał wszystko!!:-D Moze nasze wnuki będą miały lepiej:),na razie jest jak jest. Weż pod uwagę,ze lekarze też czesto pracują swoimi materiałami i narzędziami;-)

Gość

Wysłany: Sob 20 Maj, 2006   

nie jestem studentem w. stomatologicznego (jeszcze) ale czy możecie napisać ile wszystkie materiały kosztują średnio studenta na rok?

KKasia 

Pomogła: 5 razy
Wysłany: Sob 20 Maj, 2006   

Tak naprawdę nie da się określić ile potrzebujesz na jeden rok. Ale moge podac Ci przykład- jeden ząb fantomowy kosztuje 12 zł, a takich zebów troche trzeba kupić....Im więcej kupisz, tym więcej razy bedziesz mógł/ mogła sprawdzić swoje umiejętności praktyczne. Zeby potem nie eksperymentować za bardzo na pacjencie. Oprócz zębów fantomowych, potrzeba jeszcze mnóstwa innych rzeczy, nie zapominając o książkach (bo te czasami też lubią się przydać:) ). Więc troszkę pieniążków się uzbiera.
Powodzenia w egzaminach na studia!

Gość

Wysłany: Sob 27 Maj, 2006   

noto troszke sie zmartwilem :/ niema to jak "bezplatne" studia ekhhh, ale dzieki za odpowiedz

ola 
ten użytkownik dba o zemby
ola

Rok rozpoczęcia studiów: inny rocznik

poczatkowo to nie sa to wielkie sumy- ale ze 100 zl trzeba przeznaczyc na pierwsze lata-oczywiscie nie mmowie o ksiazkach. Ale na czwarty rok i piaty rok na narzedzia-pilniki, saczki, gutaperka, endogel, wiertla trzeba miec po 200zl na rok, ale jakos da sie to zniesc- bo dla studentow, ktorzy nie maja kasy sa stypendia socjalne i na pewno starczy na narzedzia i ksiazki. O stypendium socjalne mozna ubiegac sie od 1-go roku
Milego studiowania.
Zawod fajny, ale tyle stresu co ja tu doswiadczylam- nie wiem czy bylo warto....

KKasia 

jejku, człowiek który kończy takie dobre studia nie powinien mieć chyba wątpliwości, czy było warto. ale prawda jest niestety inna... na UŁ czy PŁ podobno z roku na rok jest coraz lepiej i jak się przebrnie w miarę bezboleśnie przez pierwszy rok, to potem jest już z górki. A u nas? co rok jest gorzej. aż boję sie pomyśleć co będzie na 4 lub 5 roku:/
a tak w ogóle to mnie się wydaje,że ptrzeba więcej niż 100 zł rocznie na materiały(oczywiście bez książek).

fabisia 

Pomogła: 2 razy

cóż- niewatpliwie jest to duzy problem z materiałami na studia stomatologiczne. kasy na to schodzi, a jescze nam (studentom) ciężko jest ocenić co się naprawde przyda, a co nie. asystenci bywają pomocni i ograniczaja liczbe wierteł albo i nie. zależy na kogo sie trafi. ale problem jednak wydaje mi się duzo szrszy, bo czemu wszystkie protesty i strajki? kasy nie ma cała służba zdrowia, więc nic dziwnego ze nie ma dla studentów IS-u. i chociaż uważam że jest to skandal, to nie sądze że coś się zmieni w najbliższym czasie.

KKasia 

ja myślę że nic na UM ani w całej służbie zdrowia nie zmieni się na lepsze za panowania szanownego prezydenta....

fabisia 

Wysłany: Nie 28 Maj, 2006   

a czy ktoś wie jak jest na innych AM-ach w naszym kraju? też muszą czy nie muszą mieć swoje narzędzia? ja kiedys czytałam gdzieś, o tym że my musimy mieć narzędzia jako o ciekawostce środowiskowej, więc... czyżbyśmy byli wyjątkowi? ktoś ma sprawdzone informacje na ten temat? od kolegów-studentów-przyszłych-dentystów? :smile:

Gość

Wysłany: Pon 29 Maj, 2006   

Dzieki wszystkim za info ale czy kolezanka Ola nie zapomniala o jednym "0" tzn 1000 a nie 100 zl? I wlasnie czy ktos wie jak jest na innych am-ach??

Gość

a ten stres to z powodu samych studiów czy z pracy jako takiej?

KKasia 

myślę, ze stres na tej uczelni jest wypadkową samych studiów, odpowiedzialności przy pacjentach i niektórych profesorów...chociaż pewnie jeszcze kilka czynników dałoby się wymyślic.

fabisia 

Wysłany: Sro 31 Maj, 2006   

a wypadkowa to nie były wektory??? :mrgreen:

delsol
Gość
Wysłany: Sob 03 Cze, 2006   

w innych miastach nie trzeba miec swoich narzedzi, co wiecej kazdy na wstepie dostaje zestaw zebow fantomowych i nikt nie zdziera po 12 zeta za zab ktory normalnie ok 50 groszy powinien kosztowac. Jest to zenujące. To najbardziej skorumpowana uczelnia medyczna...

fabisia 

Wysłany: Sob 03 Cze, 2006   

a to psikus...

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi